Autorský kousek si umíte pořídit, i když si nemůžete dovolit utratit na obrazy stovky či tisíce eur
Zařídili jste si nový byt, ale stěny zůstávají bílé a prázdné? Žádal by se obraz, ale všechny peníze šli na nábytek a zařízení. I tak si však na zeď nemusíte pověsit plakát Eiffelovky nebo New Yorku, na který zaručeně narazíte u dalších deseti sousedů. Originální autorský kousek si umíte pořídit, i když si nemůžete dovolit utratit na umění stovky či tisíce eur. Poradíme vám, kde hledat.
1.Printové stránky
Máte-li opravdu omezený rozpočet, zkuste začít na webu. Internet otevřel hranice a možnosti prezentace umělců, vybírat si tak můžete z celého světa. Dobrou volbou pro zorientování se mohou být stránky, které si vybírají a sdružují tvůrce. Případně služby, které vám vybraný motiv rovnou i vytisknou (na papír či plátno) a dokonce zarámují i pošlou domů. Již za méně než 20 eur můžete mít originální ilustraci, grafiku nebo fotografii kvalitně vytištěnou na papíře. Cena roste s velikostí formátu i materiálem. Za tisk na plátno zaplatíte od 40 eur, pokud si dáte motiv rovnou i zarámovat, počítejte s částkou od 80 eur výše. Některé portály nabízejí také originální malby, ale jsou dražší.
2.E-shopy s handmade věcmi
Podobně fungují internetové obchody, které sdružují tvůrce originálních předmětů a výrobků. Umělci, designéři, řemeslníci a jiní výrobci zde však vystupují jako samotní prodejci a stránka jim jen dává prostor k prezentaci a zprostředkovává prodej za provizi. Můžete se tedy domluvit přímo s autorem. Na těchto portálech už dávno nenajdete jen náušnice, háčkované dečky či květinové čelenky. Koupíte zde také autorské malby, grafiky, kresby, fotografie a jiné techniky. Výhodou je, že objevíte i lokální tvůrce.
3.Internetová portfolia umělců
V dobách internetu už umělci neběhají s obrovskými prkny, ve kterých mají výkresy se svými pracemi. Prezentují se na speciálních portálech. Na stránkách jako behance.net se dá výborně vyhledávat a přestože si zde neumíte nic koupit, můžete narazit na svého budoucího oblíbeného malíře nebo grafika. Umělci jsou řazeni podle formy tvorby, země i hodnocení od ostatních uživatelů. Vyhledávat lze také podle barev nebo klíčových slov. Takže pokud byste na své zdi rádi viděli například obraz s červenými kruhy, možná budete mít štěstí a najdete umělce, který něco takového vytvořil. Pokud se vám některá práce zalíbí, můžete si prohlédnout další autorovy práce, proklikat se na jeho vlastní internetovou stránku nebo profil na některé ze sociálních sítí a navázat kontakt.
4.Domácí umělci
Chcete-li podpořit domácí scénu, ale váš rozpočet je omezený, měli byste se zaměřit na začínající umělce a studenty. Jejich práce lze vidět během dnů otevřených ateliérů nebo takzvaných průzkumů. Jedná se o veřejnou prezentaci semestrálních prací studentů, která se koná dvakrát do roka – na konci zimního i letního semestru. Termíny průzkumů zveřejňují školy na svých webových stránkách nebo sociálních sítích. Kromě toho mívají samostatnou výstavu absolventi, kde prezentují své závěrečné práce. Na těchto akcích si můžete prohlédnout tvorbu budoucích výtvarníků a navázat kontakt, pokud se vám styl a práce některého z nich zalíbí.
5.Lokální galerie
Vyplatí se navštěvovat i místní galerie, které vystavují současné umění. Na díla výtvarníků, které už zastupují galerie, je třeba si přichystat více peněz. I zde však lze najít ještě kusy, které si může dovolit i běžný smrtelník. Například grafiky, které se dělají ve větším počtu výtisků nebo obrazy menších formátů. Výhodou je, že galerista vám něco o díle i umělci povypráví a je zárukou, že koupíte originál s institucionálně přisouzenou uměleckou hodnotou.